Sprawdzony przepis!

Zupa z kiełkami soczewicy

Uprawa kiełków soczewicy jest łatwa, dlatego polecana zwłaszcza dla początkujących. Możemy ją przeprowadzać różnymi metodami, nie jest wymagana kiełkownica, wystarczy woreczek lub zwykły słoik. Zainteresowanych różnymi rodzajami kiełków odsyłam do wpisu o domowej hodowli kiełków.

zupa z kiełkami

Większość kiełków spożywa się na surowo, w sałatkach lub na kanapki. Można też przygotowywać je w ciepłych potrawach np. w zupie, pilnując czasu obróbki cieplnej. Wysoka temperatura i długi
czas obróbki cieplnej powoduje, że kiełki tracą większość składników odżywczych.




Wartość odżywcza kiełków z soczewicy


Kiełki soczewicy są niezwykle wartościowe. Zawierają mnóstwo witamin (A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, K) oraz składników mineralnych (wapń, żelazo, fosfor, cynk, miedź, magnez, potas, bor, molibden, selen, sód, siarka). Poza tym są bogate w białko i błonnik. Zawiera też Beta karoten, koenzym Q10, amigdalinę, fitoestrogeny, kwas pangamowy, inozytol i lecytynę. Kiełki soczewicy polecane są kobietom w ciąży, ponieważ dostarczają organizmowi kwasu foliowego. Kiełki soczewicy skutecznie przeciwdziałają zakażeniom oraz wykazują działanie antynowotworowe. Mają też korzystny wpływ na zęby i cerę. Działają wspomagająco przy cukrzycy, kamicy żółciowej i miażdżycy. Kiełki soczewicy regulują poziom cholesterolu oraz insuliny. Pomagają walczyć z otyłością, wspierają przy nadciśnieniu, w chorobach układu krążenia oraz w anemii, wzmacniając organizm.

Uprawa kiełków soczewicy


Uprawa kiełków z soczewicy jest bardzo łatwe. Wystarczy słoik, kawałek gazy i gumka recepturka. Na początek trzeba nasiona namoczyć na 8 do 12 godzin. Po tym czasie wodę zlewamy, a nasiona przechowujemy w pochylonym słoiku, który pozwoli spływać nadmiarowi wody i zapewni kiełkującym nasionom dostęp powietrza. Czas kiełkowania wynosi zwykle 4-5 dni i kończy się, gdy kiełki osiągną długość 3-4 cm. W tym czasie należy kiełki regularnie przepłukiwać 2 do 3 razy dziennie. Kiełki można spożyć od razu lub po dokładnym przepłukaniu schować do lodówki. Kiełków z soczewicy nie powinniśmy przechowywać dłużej niż kilka dni.





Jak jeść kiełki soczewicy?


Nasiona soczewicy są delikatne i chrupiące. Mają łagodny smak, który zależy od rodzaju nasion, z których otrzymujemy kiełki. Ja użyłam zielonych, które po wykiełkowaniu trafią do delikatnej zupy.

Na ogół kiełki jemy na surowo, jednak kiełki soczewicy lepiej jeść podduszone lub ugotowane na parze. Kiełki soczewicy są łatwiej strawne, niż suche nasiona, dlatego mogą je spożywać nawet osoby mające problemy z trawieniem strączków. Kiełki z soczewicy można dodawać do makaronów, zup, dań z patelni, do kanapek oraz różnych sałatek.

Zupa z soczewicy – przepis


Składniki:
  • 1 szklanka kiełków soczewicy
  • 1 duża marchew
  • 1 cebulka
  • 2 ząbki czosnku
  • kawałek małego selera
  • 2 łyżki oliwy
  • Suszone oregano
  • 1 litr bulionu
  • Sól
  • Pieprz
  • 2 łyżki świeżej rzeżuchy
  • Kilka łyżek tartego żółtego sera.

Marchew, cebulę, seler zetrzeć na tarce, dodać oregano i podsmażyć na oliwie. Dodajemy kiełki, przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawiamy solą, pieprzem. Następnie dodajemy bulion i gotujemy co najmniej 20 minut. Na koniec dodajemy starty żółty ser i rozlewamy do filiżanek. Posypujemy świeżo ściętą rzeżuchą.





Smacznego!