wtorek, 19 lutego 2013

Kiszenie żuruPomimo, że lubię eksperymentować w kuchni, lubię też zjeść coś, co jest ściśle związane z tradycją, szczególnie z czasami mojego dzieciństwa. Jedną z takich potraw jest żurek. jednak by przygotować tę zupę, potrzebujemy ukiszony żur. Nie ma z tym problemu w Polsce, można kupić go w każdym sklepie warzywnym i niemal w każdym supermarkecie.

Niestety dla mnie, odciętej od takich możliwości, pozostaje samodzielne kiszenie żuru. Nie jest to skomplikowane, pod warunkiem, że masz odpowiednie produkty.

Co jest potrzebne do ukiszenia żuru?
Mąka żytnia razowa, często sprzedawana jako mąka żurkowa oraz woda. Często dodaje się opcjonalnie czosnek, liście laurowe oraz skórkę razowego chleba, która ma za zadanie przyspieszenie procesu kiśnięcia.

Jak go przygotować?
Do dużego słoika lub kamiennego garnka wsypujemy mąkę i zalewamy taką ilością wrzącej wody aby powstała papka o konsystencji ciasta naleśnikowego. Gdy papka ostygnie dolewamy pozostała wodę. Na wierzch wrzucamy pokrojony czosnek, liść laurowy i skórkę chleba (opcjonalnie). Obwiązujemy słoik gazą lub ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce.


 


Po czterech dniach żur będzie gotowy do użycia (chociaż jeszcze słaby), można go wówczas przelać do wyparzonych butelek, zakręcić i przechowywać w lodówce do dwóch tygodni.
 Jakie proporcje dla jednej porcji?
  • 1/2 szklanki mąki
  • 3 szklanki wody
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 1 skórka z razowca.

Powodzenia w kiszeniu!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz