piątek, 15 lutego 2013

Gotowanie ryżu


Gotowanie ryżu zależy od jego rodzaju. Ma on różne zastosowania.

Odmiany długoziarniste nie sklejają się podczas gotowania, dlatego używa się ich do sporządzania zapiekanek, sałatek i potraw duszonych. Ryż ten wchłania podczas gotowania 2 razy tyle wody, niż ma objętości i takie należy też zachować proporcje przy gotowaniu.

Odmiany krótkoziarniste łatwo się rozgotowują, dlatego są dobrym dodatkiem do zup. Robi się tez z niego budynie, kotlety oraz gotuje kleik ryżowy. Nadaje się do gotowania otraw na słodko. Podczas gotowania wchłania on ponad cztery razy tyle wody ile wynosi jego objętość.

Istnieją tez różne szkoły gotowania ryżu.

Ryż gotowany na sypko w dużej ilości wody


  • 250 g ryżu
  • 3 l wody
  • sól

W dużym garnku gotujemy wodę z solą. Do gotującej wody wsypujemy ryż i gotujemy na dużym ogniu bez przykrycia: krótkoziarnisty – 15 minut, długoziarnisty – 20 minut. Ugotowany ryz wyrzucamy na sito, przepłukujemy zimną wodą i osączamy. Ryz przekładamy do płaskiego naczynia, skrapiamy masłem i wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika aby obsechł.

Ryż gotowany na sypko w małej ilości wody


  • 250 g ryżu
  • ½ l wody dla ryżu długoziarnistego lub 1 l dla krótkoziarnistego
  • sól

Zagotować wodę z solą, wsypać ryz, doprowadzić do wrzenia i przykryć. Gotować na małym ogniu od 15 do 30 minut, zależnie od odmiany. Zostawić pod przykryciem przez kilka minut. Można tez gotowy ryż w garnku zawinąć na kilka minut w koc.

Ryż na risotto


W garnku rozgrzać tłuszcz (masło lub oliwę) wsypać suchy ryż i ogrzewać stale mieszając. Gdy ryż wchłonie tłuszcz, podlać go wodą lub bulionem i gotować na małym ogniu przez 20 minut.

Do płynu, w którym gotuje się ryż możemy dodać paprykę oraz koncentrat pomidorowy. Uzyskamy wówczas ryż o barwie czerwonej.


Chcąc mieć żółty ryż należy o gotującego się ryżu dodać 1 łyżkę masła i łyżeczkę kurkumy lub mieszanki curry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Print